neděle 10. prosince 2017

Trip do Izraele...

...aneb jak jsem dva měsíce před cestou neustále vyhledávala klíčovou větu 'Izrael levně se stanem'!

Víte, jak to dopadlo? Stan jsme nebrali, byl by velkou přítěží, takže jsme zvolili 'punkovější' variantu nocování, tedy spaní pod širákem. A bylo to naprosto báječné!


Od toho se odvíjel i obsah mé kosmetické taštičky, ve které byl jen korektor a řasenka! Pak samozřejmě i pidi krém a ostatní nezbytnosti, ale jela jsem na tento trip s tím, že nebudu princezna. A myslím, že se mi to docela povedlo. Moc jsem se i proto nefotila, to byste se asi lekli:-D Obsah mého obřího báglu, který jsem nosila celý týden na zádech obsahoval ještě plavky, dvě trika, a pak jídlo, které jsme měli skoro na celý týden s sebou.

Před cestou jsem pročetla všemožné články o podobných výletech do této země, inspirovala jsem se jimi a dnes bych vám sem chtěla sepsat mé dojmy, naši cestu a ukázat vám pár fotek!


Chtěli jsme to pojmout jako 'čundr', hodně toho poznat a neutrácet za jídlo a za hotely. Udělali jsme dobře, protože v letoviscích kolem Mrtvého moře se jíst prakticky nedalo, když jste nechtěli do luxusního resortu nebo do šíleně předražené samoobsluhy a stejně tak v kopcích v poušti, kde prakticky nebyla civilizace...

Náš výlet tedy začal letem z Prahy na vojenské letiště v poušti hodinu cesty od Izraelského Eilatu. Dojeli jsme v noci, první spací místo jsme neměli předem připravené a vzhledem k tomu, že jsme se tu nechtěli zdržovat, jsme si o Eilatu příliš nezjišťovali. Do Izraele jsme ale už jeli s tím, že se tu spí venku běžně a policisté jsou tu na to zvyklí. Nechtěli jsme napoprvé pláž, nevěděli jsme, jak budou vypadat, vydali jsme se proto na druhou stranu do hor. Vyšlápli jsme si kopec, vyndali karimatky a zalehli, byli jsme docela vyřízení...Byla to nejhorší noc ze všech nocí v Izraeli venku. Brr, byla mi zima a nepovedlo se mi skoro usnout.


Eilat není vůbec hezké místo. Turisty je obléhán jen proto, že je tu levno (duty free) a díky svým okouzlujícím korálovým útesům. My přijeli právě na Šábes, kdy nejezdí autobusy, tak jsme tu museli den zůstat, nakonec nám to ale nevadilo, protože natáhnout se na sluncem zalitou pláž bylo to jediné, co jsme potřebovali. Celé dopoledne jsme ještě sháněli bombu na vaření, což bylo nakonec úspěšné.

Z nejjižnějšího Eilatu jsme se konečně vydali autobusem (s wifi i zásuvkou, což jsme my obzvlášť ocenili) směrem k Mrtvému moři. Já jsem se ho nemohla dočkat, pochopitelně. Dojeli jsme opět za tmy, ale díky měsíci v úplňku, který nám svítil na cestu, jsme si naši skvělé místo na spaní hned za pláží a silnicí, kde jsme nebyli nikým rušeni a ráno jsme se ještě ve spacácích a s horkým čajem v ruce kochali výhledem:

/kolonáda kolem mm, která byla vždy vzorně uklizená. Korzovali na ní hlavně postarší páry, těmi mladšími tato oblast není příliš navštěvovaná/
/naše ultraluxusní spací místo u mm/
 /spací místečko a bordýlek/
/hnusné párky z Globusu, které jsme kvůli váze jedli už první snídani :-D/
/a tady už se válím ve vodě a ne, neležím břichem na kamínkách, fakt ne! :-D/
Fotky od MM jsou mlhavé, sůl je tu všude ve vzduchu a údajně by se tu ani neměl vytahovat foťák, čemuž my jsme neodolali...

Musím se přiznat, že celé pobřeží Mrtvého moře pro mne bylo nezapomenutelným zážitkem. Přes den se dá chodit po krásném okolí, k večeru se můžete vykoupat a nasávat klidnou atmosféru. My jsme vystoupali na vrchol v přírodní rezervaci Ein Gedi, kde jsou vodopády a trocha zeleně a můžete se tu smočit v kouzelných jezírkách. Tady je přes parné letní měsíce zavřeno a musí se tu dodržovat pitný režim... Kousek výš je pak Masada, kterou jsem bohužel nestihli, ta se doporučuje vyšlápnout před rozbřeskem slunce. 

Izrael je země kontrastů. Moře x výlety, vedro x zima. Je tu tolik, co můžete vidět! Myslím, že měsíc na pobyt v této zemi je ideál, bohužel, odjížděli jsme s pocitem, že se ještě musíme vrátit..


Jeruzalém:
-náš výlet jsme zakončili starobylým Jeruzalémem, více na sever jsme se již bohužel nedostali, ale třeba TelAviv mě moc mrzí, ten musím ještě vidět. V Jeru jsme nespali venku, jednak kvůli zimě, která tu v Listopadu v noci byla a pak kvůli bezpečnosti, která tu nebyla nic moc. Hodně jsem vsázela na Couchsurfing, ale pár někdo jen tak neubytuje, a natož tady. Takže jsme spali přes Booking a vlastně jsme střechu nad hlavou, teplou vodu a místo na bágly ocenili. Bylo to moc příjemné na konec. První noc jsme spali na Olivetské hoře s výhledem na celé město a druhou noc jsme strávili v rodinném hostelu, kde jsme si to zamilovali a vrátíme se přesně tam. Měli jsme navíc i snídaně, takže jsme okusili místní kuchyni a i když jídla nemám fotky, jedli jsme tu i místní street food, který byl zvláštní, ale nakonec nám moc chutnal. 

/ovoce a zelenina se tu většinou pěstuje a také podle toho chutná - byla výborná/
/Do Chrámu Božího hrobu není úplně easy se dostat, navíc je tu docela osekaná návštěvní doba, tak ten jsme si bohužel užívali jen z pohledu z dálky/
 /Zeď nářků měla nepopsatelnou atmosféru. Trošku napjatou a rozhodně tajemnou. Nešli jsme k ní, nebyli jsme na to dostatečně ustrojeni ale i z dálky jsme si ji užili/
 /Staré město - po setmění se tu většina krámků zavřela a .... bylo to tu trochu strašidelné! Rozhodně pro holky samotné to tu nebylo a ani ve dne a už vůbec v nevhodném oblečení/
 /Dva dny, které jsme na Jeru měli, jsme strávili ve Starém městě. A byla to asi škoda. Za jeho hradbami je to podle mne mnohem zajímavější. No, tak příště!/
 /Židovský hřbitov na Olivetské hoře/
 /A 'nové město', kterým jsem procházeli na hostel. Měli jsme uchozené nohy, bylo to na fyzičku opravdu náročné. Celý týden v jednom kole a se závažím na zádech. Ale ještě k Jeruzalému: Když nás tam vysadil autobus, byla jsem jako v Jiříkově vidění. Poprvé v Izraeli to tu bylo něco opravdu jiného. Úplně jiný svět. Jiní lidé, jiné všechno. Tolik rozdílných kultur pohromadě, které se vzájemně nemají rády, ale přesto společně fungují. Ohromné!
 /Staré město nebylo nic jiného než obchody se suvenýry, povětšinou blbůstkami a nebo jídlem, kdy vás každý lákal dovnitř/
 

Tak a tady jsme pravdě podobně na konci. Kdybyste měli jakékoliv otázky, moc ráda vám je zodpovím. Článek jsem psala na několikrát a asi to na jeho neucelenosti bude vidět. Bohužel mám spoustu práce ve škole, kde opět pracuji na klauzurách z porcelánu, což je samo o sobě dost náročné a vyčerpávající, a pak také chodím do práce. No, a jak se vám líbil? Byli jste v této zemi? 

Já bych to na závěr ještě zhodnotila: Udělali jsme si to superlevné. Bylo to boží, ale krátké. I přes to jsem ráda, že jsme odletěli tak daleko poznat něco nového. Byl to očiotevírající výlet ve smyslu multikulturalismu. Zjištění, že to funguje! Tak, a to je ode mne asi vše. Děkuji za přečtení a za komentáře.

13 komentářů:

 1. V Izraeli jsem byla na 2 týdny, procestovala ho celý a rozhodně mám v plánu se vrátit, je to dechberoucí země. Fotky krásné, jen bych vyměnila tu neustálou zmínku o Černém moři za Mrtvé moře :D

  OdpovědětVymazat
 2. Parádní článek. Jsou dvě země, které bych chtěla navštívit. První je Bosna a Hercegovina a druhá právě Izrael. Přítel naopak přemýšlí o Vietnamu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, s Bosnou také souhlasím! Byla tam kamarádka a byla nadšená :-) děkuji za komentář :-)

   Vymazat
 3. Vypadá to zajímavě, krásný fotky. Ale teda chce to hodně odvahy :))

  www.mummysweetbaby.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 4. Nádherné fotky, určité bych se tam rada podívala. A chce to odvahu spát jen tak někde a nevybirat si hotel apod.

  OdpovědětVymazat
 5. Přiznám se, že spaní venku by pro mě a pro přítele nebylo :) Ale máte moc krásné fotky a určitě i vzpomínky! Je to krásné místo :)

  OdpovědětVymazat
 6. Naozaj krása toľko rozmanitosti a farieb na tych trhoch snaď inde ani neuvidíme:) plaže su zaujímave a to ma celkom prekvapilo že sa tam nemôže vyťahovať foťak musi to byť fakt zaujimave miesto:) strašne rada by som sa tam pozrela ale to čo by som chcela navštiviť by mi nestačili asi ani dva životy:)

  OdpovědětVymazat
 7. Tynko, me by zajímalo na kolik peněz přijde takovy výlet. Moc rada bych to také podnikla a nemam představu..diky :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 3 600 za Zpáteční letenku pro jednoho, pak jídlo, které jsme kupovali v čr, to byla pro ova asi tisícovka, pak byla nejdražší doprava po Izraeli a vstupy. Doprava stála stejně, jako u nás bez slev cca, takže za tu jsme každý utratil asi 1500+ (cestovali jsme křížem krážem neustále) no a nakonec ty hotely v Jeru, kdy jeden na noc stál pro dva cca tisícovku. Ale sháněli jsme je na poslední chvíli a udělat to dřív přes airbnb, bude to hubička, tohle mne moc mrzí, to jsme nezvládli, spoléhali jsme na courchsurfing...Takže jeden zhruba 8 tisíc?

   Vymazat
  2. Moc děkuju za odpověď :) To je za hubičku.

   Vymazat
 8. V Izraeli jsme byli s mým přítelem 3x a vždy jsem také spali alespoň jednou někde pod širákem. Někomu to může znít šíleně, ale takhle se nejlépe poznají místní lidé. Oni vám totiž doporučí skvělé místo, které je klidné a zároveň bezpečné. V Izraeli jsou hrozně milí. Při odjezdu jsem jim darovala spacák, který jsem zakoupila na naturehikecz.cz

  OdpovědětVymazat